Co to jest opakowanie przyjazne dla środowiska?

Konsumenci i firmy coraz częściej domagają się opakowań przyjaznych dla środowiska, ale na czym należy się skupić i czym są „zielone” materiały opakowaniowe? Two Sides, europejska inicjatywa non-profit, zbadała postrzeganie konsumentów w europejskim badaniu obejmującym 5900 konsumentów. Jeden z wniosków: konsumenci są skłonni wydać więcej na opakowania przyjazne dla środowiska.

Ekologiczne materiały opakowanioweHSV the particle foam engineers, duurzame producent. Gespecialiseerd in engineering en productie van EPP, EPS, airpop engineered air, in-house hybride productoplossingen en Piocelan HSV the particle foam engineers, duurzame producent. Gespecialiseerd in engineering en productie van EPP, EPS, airpop engineered air, in-house hybride productoplossingen en Piocelan

Materiały opakowaniowe wykonane z tworzywa spienionego mają wysokiej jakości właściwości amortyzujące i termiczne oraz są bardzo trwałe. Materiały te są wykorzystywane do zapewnienia optymalnej ochrony podczas transportu rekuperatorów, kotłów co i sprzętu AGD. Opakowania wykonane z tworzywa spienionego:

  • jest produkowany w sposób ekologiczny; HSV wykorzystuje zieloną energię i odnawialną energię elektryczną
  • jest lekki, co prowadzi do niższej emisji CO2 podczas transportu
  • zapewnia najlepszą ochronę
  • może być w całości poddawany recyklingowi, zachowując jednocześnie swoje właściwości

Opakowanie nadające się do recyklingu i ekologiczne.

Konsumenci i firmy stają się coraz bardziej świadomi ekologicznie. Coraz częściej widzimy, że decyzje są podejmowane częściowo w oparciu o to, czy opakowanie nadaje się do recyklingu i czy nie narusza równowagi ekologicznej. Przed podjęciem decyzji o zakupie decydenci patrzą na takie aspekty, jak:

  • ślad węglowy materiału
  • jak zrównoważone są procesy produkcyjne i jakie środki zostały wdrożone przez producenta w celu ograniczenia wpływu na środowisko
  • opcje ponownego wykorzystania i recyklingu materiałów

Oczywiście decydenci nie tylko starają się znaleźć odpowiednie rozwiązanie opakowaniowe do swoich potrzeb, ale także biorą pod uwagę cenę, jakość i standardy obsługi.

Przykład: ekologiczne opakowanie na sprzęt laboratoryjny

Przykład: ekologiczne opakowanie na sprzęt laboratoryjny

Jakie opakowanie jest ekologiczne, przyjazne dla klimatu i przyjazne dla środowiska?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Można jednak wziąć pod uwagę ilość surowców, które wchodzą w skład opakowania, potrzebne materiały oraz ich wpływ na środowisko. Można określić, w jaki sposób proces produkcji wpływa na emisję CO2. Przykłady obejmują zużycie energii, wody i innych zasobów oraz to, czy zostały wdrożone środki mające na celu złagodzenie wpływu na środowisko.

Na podstawie tych informacji można wybrać materiał opakowaniowy, który ma możliwie najmniejszy wpływ na klimat i środowisko. Inne aspekty również odgrywają rolę, jak np. ilość materiałów opakowaniowych potrzebnych do osiągnięcia określonego poziomu ochrony lub uzyskania określonych właściwości termicznych.

Przykład: materiał opakowaniowy pochłaniający wstrząsy

Przykład: materiał opakowaniowy pochłaniający wstrząsy

Przykład: Tworzywo spienione znane jako EPS, zwanym również airpop engineered air, styropian lub tempex, izoluje prawie dwa razy skuteczniej niż tektura – a tektura waży prawie 35 razy więcej niż EPS na m3. Wyprodukowanie opakowania kartonowego, które izolujowałoby tak samo dobrze jak opakowanie EPS, wymagałoby prawie 70 razy więcej materiału opakowaniowego. Wyprodukowanie jednego kilograma tektury zwiększa emisję CO2 o 17% w porównaniu do jednego kilograma EPS.
Oznacza to, że wyprodukowanie kartonu o identycznych właściwościach izolacyjnych spowodowałoby 10-krotnie większą emisję CO2.

Z tego powodu materiały opakowaniowe wykonane z tworzywa spienionego są preferowane w łańcuchach chłodniczych. Aby ułatwić podjęcie dodatkowych środków zmniejszających emisję dwutlenku węgla i odkryć najbardziej zrównoważone rozwiązanie, opracowano oceny wpływu na środowisko, takie jak analiza cyklu życia (LCA). Analiza LCA przedstawia cały cykl życia produktu. Poniżej znajduje się LCA dla EPP.

Tworzywo spienione jest ekologiczne

Tworzywa spienione, takie jak EPS i EPP, są trwałe. Składają się w około 98% z powietrza, a tylko w 2% z surowców. Pianki cząsteczkowe są lekkie, co prowadzi do zmniejszenia emisji CO2 podczas transportu. Mają wysoką wytrzymałość na ściskanie, stabilność wymiarową i właściwości absorbujące wstrząsy, zapewniając optymalną ochronę produktów. Po użyciu można je łatwo poddać recyklingowi w całości, zachowując ich cenne właściwości. Te właściwości sprawiają, że tworzywo spienione jest bardzo przyjaznym dla środowiska i zrównoważonym wyborem dla Twoich opakowań. Dowiedz się więcej o zrównoważonych inicjatywach w HSV.

Kontakt

Czy są Państwo zainteresowani rozwojem ekologicznych opakowań lub mają Państwo inne pytania? Zadzwoń pod numer +48 (0) 42 689 04 16 lub wyślij e-mail. Inżynierowie HSV zajmujący się tworzywem spienionym chętnie udzielą Ci pomocy.

Podstawowe informacje na temat badania

Europejskie badanie zostało zlecone przez firmę Two Sides i przeprowadzone online w marcu 2020 roku. W badaniu wzięło udział 5 900 konsumentów, którzy uczestniczyli w reprezentatywnych ankietach krajowych w Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Niemczech, Francji, Włoszech, Austrii i Wielkiej Brytanii.

Powrót do przeglądu

Zaufali nam :

Solvis, HSV the particle foam engineers, EPP
HSV the particle foam engineers supplier of Balmoral
M&G Group, customer HSV the particle foam engineers

Potrzebujesz więcej informacji?

Skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów